See simamia on Wiktionary
{
"forms": [
{
"form": "-simamia",
"tags": [
"canonical"
]
},
{
"form": "kusimamia",
"tags": [
"infinitive"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "conjugation",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "sw-conj",
"source": "conjugation",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "kusimamia",
"source": "conjugation",
"tags": [
"infinitive"
]
},
{
"form": "kutosimamia",
"source": "conjugation",
"tags": [
"infinitive",
"negative"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "conjugation",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "sw-conj",
"source": "conjugation",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "simamia",
"source": "conjugation",
"tags": [
"imperative",
"singular"
]
},
{
"form": "simamieni",
"source": "conjugation",
"tags": [
"imperative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "conjugation",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "sw-conj",
"source": "conjugation",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "husimamia",
"source": "conjugation",
"tags": [
"habitual"
]
},
{
"form": "positive subject concord + -lisimamia",
"source": "conjugation",
"tags": [
"past"
]
},
{
"form": "negative subject concord + -kusimamia",
"source": "conjugation",
"tags": [
"negative",
"past"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "conjugation",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "sw-conj",
"source": "conjugation",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "ninasimamia",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"present",
"singular"
]
},
{
"form": "nasimamia",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"present",
"singular"
]
},
{
"form": "tunasimamia",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"plural",
"present"
]
},
{
"form": "unasimamia",
"source": "conjugation",
"tags": [
"present",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "mnasimamia",
"source": "conjugation",
"tags": [
"plural",
"present",
"second-person"
]
},
{
"form": "anasimamia",
"source": "conjugation",
"tags": [
"class-1",
"class-2",
"present",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "wanasimamia",
"source": "conjugation",
"tags": [
"class-1",
"class-2",
"plural",
"present",
"third-person"
]
},
{
"form": "positive subject concord + -nasimamia",
"source": "conjugation",
"tags": [
"present",
"third-person"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "conjugation",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "sw-conj",
"source": "conjugation",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "sisimamii",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"negative",
"present",
"singular"
]
},
{
"form": "hatusimamii",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"negative",
"plural",
"present"
]
},
{
"form": "husimamii",
"source": "conjugation",
"tags": [
"negative",
"present",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "hamsimamii",
"source": "conjugation",
"tags": [
"negative",
"plural",
"present",
"second-person"
]
},
{
"form": "hasimamii",
"source": "conjugation",
"tags": [
"class-1",
"class-2",
"negative",
"present",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "hawasimamii",
"source": "conjugation",
"tags": [
"class-1",
"class-2",
"negative",
"plural",
"present",
"third-person"
]
},
{
"form": "negative subject concord + -simamii",
"source": "conjugation",
"tags": [
"negative",
"present",
"third-person"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "conjugation",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "sw-conj",
"source": "conjugation",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "positive subject concord + -tasimamia",
"source": "conjugation",
"tags": [
"future"
]
},
{
"form": "negative subject concord + -tasimamia",
"source": "conjugation",
"tags": [
"future",
"negative"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "conjugation",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "sw-conj",
"source": "conjugation",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "nisimamie",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"singular",
"subjunctive"
]
},
{
"form": "tusimamie",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"plural",
"subjunctive"
]
},
{
"form": "usimamie",
"source": "conjugation",
"tags": [
"second-person",
"singular",
"subjunctive"
]
},
{
"form": "msimamie",
"source": "conjugation",
"tags": [
"plural",
"second-person",
"subjunctive"
]
},
{
"form": "asimamie",
"source": "conjugation",
"tags": [
"class-1",
"class-2",
"singular",
"subjunctive",
"third-person"
]
},
{
"form": "wasimamie",
"source": "conjugation",
"tags": [
"class-1",
"class-2",
"plural",
"subjunctive",
"third-person"
]
},
{
"form": "positive subject concord + -simamie",
"source": "conjugation",
"tags": [
"subjunctive",
"third-person"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "conjugation",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "sw-conj",
"source": "conjugation",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "positive subject concord + -sisimamie",
"source": "conjugation",
"tags": [
"negative",
"subjunctive"
]
},
{
"form": "positive subject concord + -ngesimamia",
"source": "conjugation",
"tags": [
"irrealis",
"present"
]
},
{
"form": "positive subject concord + -singesimamia",
"source": "conjugation",
"tags": [
"irrealis",
"negative",
"present"
]
},
{
"form": "positive subject concord + -ngalisimamia",
"source": "conjugation",
"tags": [
"irrealis",
"past"
]
},
{
"form": "positive subject concord + -singalisimamia",
"source": "conjugation",
"tags": [
"irrealis",
"negative",
"past"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "conjugation",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "sw-conj",
"source": "conjugation",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "nasimamia",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"gnomic",
"singular"
]
},
{
"form": "twasimamia",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"gnomic",
"plural"
]
},
{
"form": "wasimamia",
"source": "conjugation",
"tags": [
"gnomic",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "mwasimamia",
"source": "conjugation",
"tags": [
"gnomic",
"plural",
"second-person"
]
},
{
"form": "asimamia",
"source": "conjugation",
"tags": [
"class-1",
"class-2",
"gnomic",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "wasimamia",
"source": "conjugation",
"tags": [
"class-1",
"class-2",
"gnomic",
"plural",
"third-person"
]
},
{
"form": "wasimamia",
"source": "conjugation",
"tags": [
"class-3",
"class-4",
"gnomic",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "yasimamia",
"source": "conjugation",
"tags": [
"class-3",
"class-4",
"gnomic",
"plural",
"third-person"
]
},
{
"form": "lasimamia",
"source": "conjugation",
"tags": [
"class-5",
"class-6",
"gnomic",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "yasimamia",
"source": "conjugation",
"tags": [
"class-5",
"class-6",
"gnomic",
"plural",
"third-person"
]
},
{
"form": "chasimamia",
"source": "conjugation",
"tags": [
"class-7",
"class-8",
"gnomic",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "vyasimamia",
"source": "conjugation",
"tags": [
"class-7",
"class-8",
"gnomic",
"plural",
"third-person"
]
},
{
"form": "yasimamia",
"source": "conjugation",
"tags": [
"class-10",
"class-9",
"gnomic",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "zasimamia",
"source": "conjugation",
"tags": [
"class-10",
"class-9",
"gnomic",
"plural",
"third-person"
]
},
{
"form": "wasimamia",
"source": "conjugation",
"tags": [
"class-11",
"gnomic",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "kwasimamia",
"source": "conjugation",
"tags": [
"class-15",
"class-17",
"gnomic",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "pasimamia",
"source": "conjugation",
"tags": [
"class-16",
"gnomic",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "mwasimamia",
"source": "conjugation",
"tags": [
"class-18",
"gnomic",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "conjugation",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "sw-conj",
"source": "conjugation",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "positive subject concord + -mesimamia",
"source": "conjugation",
"tags": [
"perfect"
]
},
{
"form": "positive subject concord + -meshasimamia",
"source": "conjugation",
"tags": [
"already-form"
]
},
{
"form": "negative subject concord + -jasimamia",
"source": "conjugation",
"tags": [
"not-yet-form"
]
},
{
"form": "positive subject concord + -kisimamia",
"source": "conjugation",
"tags": [
"if-when-form"
]
},
{
"form": "positive subject concord + -siposimamia",
"source": "conjugation",
"tags": [
"if-not-form"
]
},
{
"form": "kasimamia / positive subject concord + -kasimamia",
"source": "conjugation",
"tags": [
"consecutive"
]
},
{
"form": "positive subject concord + -kasimamie",
"source": "conjugation",
"tags": [
"consecutive",
"subjunctive"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "conjugation",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "sw-conj",
"source": "conjugation",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "-nisimamia",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"indicative",
"object-concord",
"singular"
]
},
{
"form": "-tusimamia",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"indicative",
"object-concord",
"plural"
]
},
{
"form": "-kusimamia",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"object-concord",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "-wasimamia",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"object-concord",
"plural",
"second-person"
]
},
{
"form": "-kusimamieni",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"object-concord",
"plural",
"second-person"
]
},
{
"form": "-wasimamieni",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"object-concord",
"plural",
"second-person"
]
},
{
"form": "-msimamia",
"source": "conjugation",
"tags": [
"class-1",
"class-2",
"indicative",
"object-concord",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "-wasimamia",
"source": "conjugation",
"tags": [
"class-1",
"class-2",
"indicative",
"object-concord",
"plural",
"third-person"
]
},
{
"form": "-usimamia",
"source": "conjugation",
"tags": [
"class-3",
"class-4",
"indicative",
"object-concord",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "-isimamia",
"source": "conjugation",
"tags": [
"class-3",
"class-4",
"indicative",
"object-concord",
"plural",
"third-person"
]
},
{
"form": "-lisimamia",
"source": "conjugation",
"tags": [
"class-5",
"class-6",
"indicative",
"object-concord",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "-yasimamia",
"source": "conjugation",
"tags": [
"class-5",
"class-6",
"indicative",
"object-concord",
"plural",
"third-person"
]
},
{
"form": "-kisimamia",
"source": "conjugation",
"tags": [
"class-7",
"class-8",
"indicative",
"object-concord",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "-visimamia",
"source": "conjugation",
"tags": [
"class-7",
"class-8",
"indicative",
"object-concord",
"plural",
"third-person"
]
},
{
"form": "-isimamia",
"source": "conjugation",
"tags": [
"class-10",
"class-9",
"indicative",
"object-concord",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "-zisimamia",
"source": "conjugation",
"tags": [
"class-10",
"class-9",
"indicative",
"object-concord",
"plural",
"third-person"
]
},
{
"form": "-usimamia",
"source": "conjugation",
"tags": [
"class-11",
"indicative",
"object-concord",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "-kusimamia",
"source": "conjugation",
"tags": [
"class-15",
"class-17",
"indicative",
"object-concord",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "-pasimamia",
"source": "conjugation",
"tags": [
"class-16",
"indicative",
"object-concord",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "-musimamia",
"source": "conjugation",
"tags": [
"class-18",
"indicative",
"object-concord",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "-jisimamia",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"object-concord",
"reflexive"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "conjugation",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "sw-conj",
"source": "conjugation",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "General positive (positive subject concord + (object concord) + -simamia- + relative marker)",
"source": "conjugation",
"tags": [
"object-concord",
"relative"
]
},
{
"form": "-simamiaye",
"source": "conjugation",
"tags": [
"class-1",
"class-2",
"object-concord",
"relative",
"singular"
]
},
{
"form": "-simamiao",
"source": "conjugation",
"tags": [
"class-1",
"class-2",
"object-concord",
"plural",
"relative"
]
},
{
"form": "-simamiao",
"source": "conjugation",
"tags": [
"class-3",
"class-4",
"object-concord",
"relative",
"singular"
]
},
{
"form": "-simamiayo",
"source": "conjugation",
"tags": [
"class-3",
"class-4",
"object-concord",
"plural",
"relative"
]
},
{
"form": "-simamialo",
"source": "conjugation",
"tags": [
"class-5",
"class-6",
"object-concord",
"relative",
"singular"
]
},
{
"form": "-simamiayo",
"source": "conjugation",
"tags": [
"class-5",
"class-6",
"object-concord",
"plural",
"relative"
]
},
{
"form": "-simamiacho",
"source": "conjugation",
"tags": [
"class-7",
"class-8",
"object-concord",
"relative",
"singular"
]
},
{
"form": "-simamiavyo",
"source": "conjugation",
"tags": [
"class-7",
"class-8",
"object-concord",
"plural",
"relative"
]
},
{
"form": "-simamiayo",
"source": "conjugation",
"tags": [
"class-10",
"class-9",
"object-concord",
"relative",
"singular"
]
},
{
"form": "-simamiazo",
"source": "conjugation",
"tags": [
"class-10",
"class-9",
"object-concord",
"plural",
"relative"
]
},
{
"form": "-simamiao",
"source": "conjugation",
"tags": [
"class-11",
"object-concord",
"relative",
"singular"
]
},
{
"form": "-simamiako",
"source": "conjugation",
"tags": [
"class-15",
"class-17",
"object-concord",
"relative",
"singular"
]
},
{
"form": "-simamiapo",
"source": "conjugation",
"tags": [
"class-16",
"object-concord",
"relative",
"singular"
]
},
{
"form": "-simamiamo",
"source": "conjugation",
"tags": [
"class-18",
"object-concord",
"relative",
"singular"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "conjugation",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "sw-conj",
"source": "conjugation",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "Other forms (subject concord + tense marker + relative marker + (object concord) + -simamia)",
"source": "conjugation",
"tags": [
"object-concord",
"relative"
]
},
{
"form": "-yesimamia",
"source": "conjugation",
"tags": [
"class-1",
"class-2",
"object-concord",
"relative",
"singular"
]
},
{
"form": "-osimamia",
"source": "conjugation",
"tags": [
"class-1",
"class-2",
"object-concord",
"plural",
"relative"
]
},
{
"form": "-osimamia",
"source": "conjugation",
"tags": [
"class-3",
"class-4",
"object-concord",
"relative",
"singular"
]
},
{
"form": "-yosimamia",
"source": "conjugation",
"tags": [
"class-3",
"class-4",
"object-concord",
"plural",
"relative"
]
},
{
"form": "-losimamia",
"source": "conjugation",
"tags": [
"class-5",
"class-6",
"object-concord",
"relative",
"singular"
]
},
{
"form": "-yosimamia",
"source": "conjugation",
"tags": [
"class-5",
"class-6",
"object-concord",
"plural",
"relative"
]
},
{
"form": "-chosimamia",
"source": "conjugation",
"tags": [
"class-7",
"class-8",
"object-concord",
"relative",
"singular"
]
},
{
"form": "-vyosimamia",
"source": "conjugation",
"tags": [
"class-7",
"class-8",
"object-concord",
"plural",
"relative"
]
},
{
"form": "-yosimamia",
"source": "conjugation",
"tags": [
"class-10",
"class-9",
"object-concord",
"relative",
"singular"
]
},
{
"form": "-zosimamia",
"source": "conjugation",
"tags": [
"class-10",
"class-9",
"object-concord",
"plural",
"relative"
]
},
{
"form": "-osimamia",
"source": "conjugation",
"tags": [
"class-11",
"object-concord",
"relative",
"singular"
]
},
{
"form": "-kosimamia",
"source": "conjugation",
"tags": [
"class-15",
"class-17",
"object-concord",
"relative",
"singular"
]
},
{
"form": "-posimamia",
"source": "conjugation",
"tags": [
"class-16",
"object-concord",
"relative",
"singular"
]
},
{
"form": "-mosimamia",
"source": "conjugation",
"tags": [
"class-18",
"object-concord",
"relative",
"singular"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "conjugation",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "sw-conj",
"source": "conjugation",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "Some forms not commonly seen in modern Standard Swahili are absent from the table. See Appendix:Swahili verbs for more information.",
"source": "conjugation",
"tags": [
"object-concord",
"relative"
]
}
],
"head_templates": [
{
"args": {},
"expansion": "-simamia (infinitive kusimamia)",
"name": "sw-verb"
}
],
"inflection_templates": [
{
"args": {},
"name": "sw-conj"
}
],
"lang": "Swahili",
"lang_code": "sw",
"pos": "verb",
"senses": [
{
"categories": [
{
"kind": "other",
"name": "Pages with 1 entry",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Pages with entries",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Swahili entries with incorrect language header",
"parents": [],
"source": "w"
}
],
"derived": [
{
"english": "overseer, supervisor, foreman",
"sense": "Nominal derivations",
"translation": "overseer, supervisor, foreman",
"word": "msimamizi"
},
{
"english": "oversight, supervision",
"sense": "Nominal derivations",
"translation": "oversight, supervision",
"word": "usimamizi"
}
],
"form_of": [
{
"extra": "to manage, to supervise",
"word": "-simama"
}
],
"glosses": [
"Applicative form of -simama: to manage, to supervise"
],
"id": "en-simamia-sw-verb-uPpJMHgc",
"links": [
[
"-simama",
"simama#Swahili"
],
[
"manage",
"manage"
],
[
"supervise",
"supervise"
]
],
"tags": [
"applicative",
"form-of"
]
}
],
"sounds": [
{
"audio": "Sw-ke-simamia.flac",
"mp3_url": "https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/transcoded/2/26/Sw-ke-simamia.flac/Sw-ke-simamia.flac.mp3",
"ogg_url": "https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/transcoded/2/26/Sw-ke-simamia.flac/Sw-ke-simamia.flac.ogg"
}
],
"word": "simamia"
}
{
"derived": [
{
"english": "overseer, supervisor, foreman",
"sense": "Nominal derivations",
"translation": "overseer, supervisor, foreman",
"word": "msimamizi"
},
{
"english": "oversight, supervision",
"sense": "Nominal derivations",
"translation": "oversight, supervision",
"word": "usimamizi"
}
],
"forms": [
{
"form": "-simamia",
"tags": [
"canonical"
]
},
{
"form": "kusimamia",
"tags": [
"infinitive"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "conjugation",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "sw-conj",
"source": "conjugation",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "kusimamia",
"source": "conjugation",
"tags": [
"infinitive"
]
},
{
"form": "kutosimamia",
"source": "conjugation",
"tags": [
"infinitive",
"negative"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "conjugation",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "sw-conj",
"source": "conjugation",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "simamia",
"source": "conjugation",
"tags": [
"imperative",
"singular"
]
},
{
"form": "simamieni",
"source": "conjugation",
"tags": [
"imperative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "conjugation",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "sw-conj",
"source": "conjugation",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "husimamia",
"source": "conjugation",
"tags": [
"habitual"
]
},
{
"form": "positive subject concord + -lisimamia",
"source": "conjugation",
"tags": [
"past"
]
},
{
"form": "negative subject concord + -kusimamia",
"source": "conjugation",
"tags": [
"negative",
"past"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "conjugation",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "sw-conj",
"source": "conjugation",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "ninasimamia",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"present",
"singular"
]
},
{
"form": "nasimamia",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"present",
"singular"
]
},
{
"form": "tunasimamia",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"plural",
"present"
]
},
{
"form": "unasimamia",
"source": "conjugation",
"tags": [
"present",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "mnasimamia",
"source": "conjugation",
"tags": [
"plural",
"present",
"second-person"
]
},
{
"form": "anasimamia",
"source": "conjugation",
"tags": [
"class-1",
"class-2",
"present",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "wanasimamia",
"source": "conjugation",
"tags": [
"class-1",
"class-2",
"plural",
"present",
"third-person"
]
},
{
"form": "positive subject concord + -nasimamia",
"source": "conjugation",
"tags": [
"present",
"third-person"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "conjugation",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "sw-conj",
"source": "conjugation",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "sisimamii",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"negative",
"present",
"singular"
]
},
{
"form": "hatusimamii",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"negative",
"plural",
"present"
]
},
{
"form": "husimamii",
"source": "conjugation",
"tags": [
"negative",
"present",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "hamsimamii",
"source": "conjugation",
"tags": [
"negative",
"plural",
"present",
"second-person"
]
},
{
"form": "hasimamii",
"source": "conjugation",
"tags": [
"class-1",
"class-2",
"negative",
"present",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "hawasimamii",
"source": "conjugation",
"tags": [
"class-1",
"class-2",
"negative",
"plural",
"present",
"third-person"
]
},
{
"form": "negative subject concord + -simamii",
"source": "conjugation",
"tags": [
"negative",
"present",
"third-person"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "conjugation",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "sw-conj",
"source": "conjugation",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "positive subject concord + -tasimamia",
"source": "conjugation",
"tags": [
"future"
]
},
{
"form": "negative subject concord + -tasimamia",
"source": "conjugation",
"tags": [
"future",
"negative"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "conjugation",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "sw-conj",
"source": "conjugation",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "nisimamie",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"singular",
"subjunctive"
]
},
{
"form": "tusimamie",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"plural",
"subjunctive"
]
},
{
"form": "usimamie",
"source": "conjugation",
"tags": [
"second-person",
"singular",
"subjunctive"
]
},
{
"form": "msimamie",
"source": "conjugation",
"tags": [
"plural",
"second-person",
"subjunctive"
]
},
{
"form": "asimamie",
"source": "conjugation",
"tags": [
"class-1",
"class-2",
"singular",
"subjunctive",
"third-person"
]
},
{
"form": "wasimamie",
"source": "conjugation",
"tags": [
"class-1",
"class-2",
"plural",
"subjunctive",
"third-person"
]
},
{
"form": "positive subject concord + -simamie",
"source": "conjugation",
"tags": [
"subjunctive",
"third-person"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "conjugation",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "sw-conj",
"source": "conjugation",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "positive subject concord + -sisimamie",
"source": "conjugation",
"tags": [
"negative",
"subjunctive"
]
},
{
"form": "positive subject concord + -ngesimamia",
"source": "conjugation",
"tags": [
"irrealis",
"present"
]
},
{
"form": "positive subject concord + -singesimamia",
"source": "conjugation",
"tags": [
"irrealis",
"negative",
"present"
]
},
{
"form": "positive subject concord + -ngalisimamia",
"source": "conjugation",
"tags": [
"irrealis",
"past"
]
},
{
"form": "positive subject concord + -singalisimamia",
"source": "conjugation",
"tags": [
"irrealis",
"negative",
"past"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "conjugation",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "sw-conj",
"source": "conjugation",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "nasimamia",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"gnomic",
"singular"
]
},
{
"form": "twasimamia",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"gnomic",
"plural"
]
},
{
"form": "wasimamia",
"source": "conjugation",
"tags": [
"gnomic",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "mwasimamia",
"source": "conjugation",
"tags": [
"gnomic",
"plural",
"second-person"
]
},
{
"form": "asimamia",
"source": "conjugation",
"tags": [
"class-1",
"class-2",
"gnomic",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "wasimamia",
"source": "conjugation",
"tags": [
"class-1",
"class-2",
"gnomic",
"plural",
"third-person"
]
},
{
"form": "wasimamia",
"source": "conjugation",
"tags": [
"class-3",
"class-4",
"gnomic",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "yasimamia",
"source": "conjugation",
"tags": [
"class-3",
"class-4",
"gnomic",
"plural",
"third-person"
]
},
{
"form": "lasimamia",
"source": "conjugation",
"tags": [
"class-5",
"class-6",
"gnomic",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "yasimamia",
"source": "conjugation",
"tags": [
"class-5",
"class-6",
"gnomic",
"plural",
"third-person"
]
},
{
"form": "chasimamia",
"source": "conjugation",
"tags": [
"class-7",
"class-8",
"gnomic",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "vyasimamia",
"source": "conjugation",
"tags": [
"class-7",
"class-8",
"gnomic",
"plural",
"third-person"
]
},
{
"form": "yasimamia",
"source": "conjugation",
"tags": [
"class-10",
"class-9",
"gnomic",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "zasimamia",
"source": "conjugation",
"tags": [
"class-10",
"class-9",
"gnomic",
"plural",
"third-person"
]
},
{
"form": "wasimamia",
"source": "conjugation",
"tags": [
"class-11",
"gnomic",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "kwasimamia",
"source": "conjugation",
"tags": [
"class-15",
"class-17",
"gnomic",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "pasimamia",
"source": "conjugation",
"tags": [
"class-16",
"gnomic",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "mwasimamia",
"source": "conjugation",
"tags": [
"class-18",
"gnomic",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "conjugation",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "sw-conj",
"source": "conjugation",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "positive subject concord + -mesimamia",
"source": "conjugation",
"tags": [
"perfect"
]
},
{
"form": "positive subject concord + -meshasimamia",
"source": "conjugation",
"tags": [
"already-form"
]
},
{
"form": "negative subject concord + -jasimamia",
"source": "conjugation",
"tags": [
"not-yet-form"
]
},
{
"form": "positive subject concord + -kisimamia",
"source": "conjugation",
"tags": [
"if-when-form"
]
},
{
"form": "positive subject concord + -siposimamia",
"source": "conjugation",
"tags": [
"if-not-form"
]
},
{
"form": "kasimamia / positive subject concord + -kasimamia",
"source": "conjugation",
"tags": [
"consecutive"
]
},
{
"form": "positive subject concord + -kasimamie",
"source": "conjugation",
"tags": [
"consecutive",
"subjunctive"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "conjugation",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "sw-conj",
"source": "conjugation",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "-nisimamia",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"indicative",
"object-concord",
"singular"
]
},
{
"form": "-tusimamia",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"indicative",
"object-concord",
"plural"
]
},
{
"form": "-kusimamia",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"object-concord",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "-wasimamia",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"object-concord",
"plural",
"second-person"
]
},
{
"form": "-kusimamieni",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"object-concord",
"plural",
"second-person"
]
},
{
"form": "-wasimamieni",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"object-concord",
"plural",
"second-person"
]
},
{
"form": "-msimamia",
"source": "conjugation",
"tags": [
"class-1",
"class-2",
"indicative",
"object-concord",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "-wasimamia",
"source": "conjugation",
"tags": [
"class-1",
"class-2",
"indicative",
"object-concord",
"plural",
"third-person"
]
},
{
"form": "-usimamia",
"source": "conjugation",
"tags": [
"class-3",
"class-4",
"indicative",
"object-concord",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "-isimamia",
"source": "conjugation",
"tags": [
"class-3",
"class-4",
"indicative",
"object-concord",
"plural",
"third-person"
]
},
{
"form": "-lisimamia",
"source": "conjugation",
"tags": [
"class-5",
"class-6",
"indicative",
"object-concord",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "-yasimamia",
"source": "conjugation",
"tags": [
"class-5",
"class-6",
"indicative",
"object-concord",
"plural",
"third-person"
]
},
{
"form": "-kisimamia",
"source": "conjugation",
"tags": [
"class-7",
"class-8",
"indicative",
"object-concord",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "-visimamia",
"source": "conjugation",
"tags": [
"class-7",
"class-8",
"indicative",
"object-concord",
"plural",
"third-person"
]
},
{
"form": "-isimamia",
"source": "conjugation",
"tags": [
"class-10",
"class-9",
"indicative",
"object-concord",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "-zisimamia",
"source": "conjugation",
"tags": [
"class-10",
"class-9",
"indicative",
"object-concord",
"plural",
"third-person"
]
},
{
"form": "-usimamia",
"source": "conjugation",
"tags": [
"class-11",
"indicative",
"object-concord",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "-kusimamia",
"source": "conjugation",
"tags": [
"class-15",
"class-17",
"indicative",
"object-concord",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "-pasimamia",
"source": "conjugation",
"tags": [
"class-16",
"indicative",
"object-concord",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "-musimamia",
"source": "conjugation",
"tags": [
"class-18",
"indicative",
"object-concord",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "-jisimamia",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"object-concord",
"reflexive"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "conjugation",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "sw-conj",
"source": "conjugation",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "General positive (positive subject concord + (object concord) + -simamia- + relative marker)",
"source": "conjugation",
"tags": [
"object-concord",
"relative"
]
},
{
"form": "-simamiaye",
"source": "conjugation",
"tags": [
"class-1",
"class-2",
"object-concord",
"relative",
"singular"
]
},
{
"form": "-simamiao",
"source": "conjugation",
"tags": [
"class-1",
"class-2",
"object-concord",
"plural",
"relative"
]
},
{
"form": "-simamiao",
"source": "conjugation",
"tags": [
"class-3",
"class-4",
"object-concord",
"relative",
"singular"
]
},
{
"form": "-simamiayo",
"source": "conjugation",
"tags": [
"class-3",
"class-4",
"object-concord",
"plural",
"relative"
]
},
{
"form": "-simamialo",
"source": "conjugation",
"tags": [
"class-5",
"class-6",
"object-concord",
"relative",
"singular"
]
},
{
"form": "-simamiayo",
"source": "conjugation",
"tags": [
"class-5",
"class-6",
"object-concord",
"plural",
"relative"
]
},
{
"form": "-simamiacho",
"source": "conjugation",
"tags": [
"class-7",
"class-8",
"object-concord",
"relative",
"singular"
]
},
{
"form": "-simamiavyo",
"source": "conjugation",
"tags": [
"class-7",
"class-8",
"object-concord",
"plural",
"relative"
]
},
{
"form": "-simamiayo",
"source": "conjugation",
"tags": [
"class-10",
"class-9",
"object-concord",
"relative",
"singular"
]
},
{
"form": "-simamiazo",
"source": "conjugation",
"tags": [
"class-10",
"class-9",
"object-concord",
"plural",
"relative"
]
},
{
"form": "-simamiao",
"source": "conjugation",
"tags": [
"class-11",
"object-concord",
"relative",
"singular"
]
},
{
"form": "-simamiako",
"source": "conjugation",
"tags": [
"class-15",
"class-17",
"object-concord",
"relative",
"singular"
]
},
{
"form": "-simamiapo",
"source": "conjugation",
"tags": [
"class-16",
"object-concord",
"relative",
"singular"
]
},
{
"form": "-simamiamo",
"source": "conjugation",
"tags": [
"class-18",
"object-concord",
"relative",
"singular"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "conjugation",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "sw-conj",
"source": "conjugation",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "Other forms (subject concord + tense marker + relative marker + (object concord) + -simamia)",
"source": "conjugation",
"tags": [
"object-concord",
"relative"
]
},
{
"form": "-yesimamia",
"source": "conjugation",
"tags": [
"class-1",
"class-2",
"object-concord",
"relative",
"singular"
]
},
{
"form": "-osimamia",
"source": "conjugation",
"tags": [
"class-1",
"class-2",
"object-concord",
"plural",
"relative"
]
},
{
"form": "-osimamia",
"source": "conjugation",
"tags": [
"class-3",
"class-4",
"object-concord",
"relative",
"singular"
]
},
{
"form": "-yosimamia",
"source": "conjugation",
"tags": [
"class-3",
"class-4",
"object-concord",
"plural",
"relative"
]
},
{
"form": "-losimamia",
"source": "conjugation",
"tags": [
"class-5",
"class-6",
"object-concord",
"relative",
"singular"
]
},
{
"form": "-yosimamia",
"source": "conjugation",
"tags": [
"class-5",
"class-6",
"object-concord",
"plural",
"relative"
]
},
{
"form": "-chosimamia",
"source": "conjugation",
"tags": [
"class-7",
"class-8",
"object-concord",
"relative",
"singular"
]
},
{
"form": "-vyosimamia",
"source": "conjugation",
"tags": [
"class-7",
"class-8",
"object-concord",
"plural",
"relative"
]
},
{
"form": "-yosimamia",
"source": "conjugation",
"tags": [
"class-10",
"class-9",
"object-concord",
"relative",
"singular"
]
},
{
"form": "-zosimamia",
"source": "conjugation",
"tags": [
"class-10",
"class-9",
"object-concord",
"plural",
"relative"
]
},
{
"form": "-osimamia",
"source": "conjugation",
"tags": [
"class-11",
"object-concord",
"relative",
"singular"
]
},
{
"form": "-kosimamia",
"source": "conjugation",
"tags": [
"class-15",
"class-17",
"object-concord",
"relative",
"singular"
]
},
{
"form": "-posimamia",
"source": "conjugation",
"tags": [
"class-16",
"object-concord",
"relative",
"singular"
]
},
{
"form": "-mosimamia",
"source": "conjugation",
"tags": [
"class-18",
"object-concord",
"relative",
"singular"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "conjugation",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "sw-conj",
"source": "conjugation",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "Some forms not commonly seen in modern Standard Swahili are absent from the table. See Appendix:Swahili verbs for more information.",
"source": "conjugation",
"tags": [
"object-concord",
"relative"
]
}
],
"head_templates": [
{
"args": {},
"expansion": "-simamia (infinitive kusimamia)",
"name": "sw-verb"
}
],
"inflection_templates": [
{
"args": {},
"name": "sw-conj"
}
],
"lang": "Swahili",
"lang_code": "sw",
"pos": "verb",
"senses": [
{
"categories": [
"Pages with 1 entry",
"Pages with entries",
"Swahili applicative verbs",
"Swahili entries with incorrect language header",
"Swahili lemmas",
"Swahili verbs"
],
"form_of": [
{
"extra": "to manage, to supervise",
"word": "-simama"
}
],
"glosses": [
"Applicative form of -simama: to manage, to supervise"
],
"links": [
[
"-simama",
"simama#Swahili"
],
[
"manage",
"manage"
],
[
"supervise",
"supervise"
]
],
"tags": [
"applicative",
"form-of"
]
}
],
"sounds": [
{
"audio": "Sw-ke-simamia.flac",
"mp3_url": "https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/transcoded/2/26/Sw-ke-simamia.flac/Sw-ke-simamia.flac.mp3",
"ogg_url": "https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/transcoded/2/26/Sw-ke-simamia.flac/Sw-ke-simamia.flac.ogg"
}
],
"word": "simamia"
}
Download raw JSONL data for simamia meaning in All languages combined (16.4kB)
{
"called_from": "inflection/2512",
"msg": "rejected heuristic header: table cell identified as header based on style, BUT Swahili is not in LANGUAGES_WITH_CELLS_AS_HEADERS; cleaned text: Some forms not commonly seen in modern Standard Swahili are absent from the table. See Appendix:Swahili verbs for more information., style: background: var(--wikt-palette-blue-2,#eff7ff); border: 1px solid var(--wikt-palette-grey-2,#d0d0d0); text-align: center; line-height: 1.5em;////NodeKind.TABLE_CELL",
"path": [
"simamia"
],
"section": "Swahili",
"subsection": "verb",
"title": "simamia",
"trace": ""
}
This page is a part of the kaikki.org machine-readable All languages combined dictionary. This dictionary is based on structured data extracted on 2026-01-13 from the enwiktionary dump dated 2026-01-01 using wiktextract (96027d6 and 9905b1f). The data shown on this site has been post-processed and various details (e.g., extra categories) removed, some information disambiguated, and additional data merged from other sources. See the raw data download page for the unprocessed wiktextract data.
If you use this data in academic research, please cite Tatu Ylonen: Wiktextract: Wiktionary as Machine-Readable Structured Data, Proceedings of the 13th Conference on Language Resources and Evaluation (LREC), pp. 1317-1325, Marseille, 20-25 June 2022. Linking to the relevant page(s) under https://kaikki.org would also be greatly appreciated.